Povrchová úprava

1) Lakování – nanesení laku na tisk pro zvýšení odolnosti proti oděru. Použití: tisk časopisů, tisk plakátů, tisk pohlednic.

2) Laminování – potažení papíru čirou matnou nebo lesklou folií pro dosazení velké odolnosti proti oděru a zvýšení exkluzivity.

Použití: tisk vizitek, tisk voucherů, tisk časopisů, tisk plakátů na velmi frekventované místa.

3) UV lak – slouží podobně jako lamino k dosažení velké odolnosti tiskoviny proti oděru a také díky svému vysokému lesku dodává tiskovině na exkluzivitě. Nejčastěji se UV lak používá k parciálnímu lakování. Tedy lakování jen některý míst na tisku (loga, fotky...). V kombinaci s matným laminem je výsledek hodně excelentní.Použití: tisk nabídkových karet, tisk voucherů, tisk brožur.

4) Tiskový lak – tento lak se používá při tisku letáků, brožur a tisku materiálů, se kterými se hodně manipuluje. Aplikace tohoto laku není náročná na trojní vybavení a je tudíž levnější.

5) Disperzní lak – tento lak se používá v tisku krabiček, pásků na chleba (potraviny) a na tisk materiálů, které přicházejí do styku s potravinami nebo zbožím, které musí mít zdravotně nezávadný obal. Pro tento lak je potřeba speciální zařízení pro jeho nanesení a sušení – je tedy dražší.

Zpět na výkladový slovník tiskových pojmů
tisklevne.cz - 2007 - 2021
Levný tisk letáků - Kvalitní a levný tisk letáků