Jak mám připravit leták do tisku? Co vše musí obsahovat? Jak mají být připraveny fotografie a texty?

Zpravidla platí, že čím lépe jsou podklady připravené tím lepší je výsledek, proto doporučujeme, aby jste si nechali minimálně poprvé poradit od odborníků. Postup přípravy je u rozdílných programů a to zejména díky jiné logice programu velmi odlišný. Máme dlouhodobé zkušenosti s výstupem pro tisk ze standardních programů jako Adobe indesign, illustrator, Corel draw 8 – X4, takže pokud právě pracujete v těchto programech a nejste si jisti kontaktujte našeho tiskového specialistu, který Vás může přípravou provést po telefonu:

Miroslav Netušil
print specialist

tel.: 604 366 603
email: miroslav.netusil@tisklevne.cz

Rozhodně nedoporučujeme připravovat tiskové podklady z kancelářských aplikací Power Point, Word, Excel apod. tyto programy pracují v rozlišení pro monitor a výstupní soubor PDF by nebyl pro tisk vhodný. Zároveň bychom doporučovali použité texty v tiskovině převést do vektorového formátu, toto opatření způsobí odolnost tiskových podkladů pro veškeré tiskové technologie. Velmi důležité jsou ořezové značky v dokumentu, tyto znaky slouží jako popis toho kde má knihař provést řez a kde pouze ohyb. Technické pokyny jak podklady připravit naleznete níže v technických podmínkách:

Nejčastěji se používá formát PDF

PDF je zkratka z anglických slov Portable Document Format. Jedná se o Formát vyvynutý společností Adobe pro mnoho způsobů použití. Jeho obecně nejvyužívanější možnosti jsou:

  1. umístění velkého množství textů i grafiky do jednoho vícestránkového dokumentu, jehož výsledná velikost v kB (kB, kilo Bajt) je malá. Hodí se tak pro posílání poštou i pro umístění na internet.
  2. PDF soubor uložený na internet je čitelný pro internetové vyhledávače. Vyplývá z toho, že PDF dokumenty na internetu jsou fulltextově prohledatelné.
  3. Dokument PDF může být chráněn proti editaci. Můžete tak např. posílat dokumenty, u kterých si nepřejete, aby je mohl někdo bez Vašeho svolení změnit.
  4. PDF není cizí bitmapová grafika ani vektorová grafika, proto je PDF oblíbeným formátem pro přenos grafických dat např. do tiskárny (tiskové PDF).

Jak připravit tiskové PDF

1. kompozitní PDF u plnobarevného tisku
2. pro tisk přímými barvami použijte separace
do jednotlivých plátů s popsanými separacemi
3. obrázky v plném rozlišení (300 dpi)
4. soubor musí obsahovat písma,nebo písma převedená na křivky
5. u objektů musí být nastaven přetisk objektů
6. ořezové a pasovací značky nastavujte u všech dokumentů
7. u dokumentů "na spad" musí být nastaven přesah minimálně 3 mm
8. u plnobarevného tisku musí být všechny objekty ve formátu CMYK (ne v RGB nebo Lab), přímé barvy nadefinovány dle Pantone
9. pro tisk přímými barvami vše převeďte na konkrétní přímé barvy PANTONE s číselným označením)
10. k souborům pro tisk je nutné přiložit maketu, odpovídající datovým podkladům, ze které je patrný výsledný formát produktu

Data pro výsekovou raznici

1. PDF soubor 1:1, černá barva
2. tloušťka čáry minimálně 0,5 bodu
3. Výsek je označen následujícími typy čar:

  1. plná čára - linie výseku
  2. přerušovaná čára - linie rylovací (big)
  3. čerchovaná čára - perforace

Zpět na FAQ
tisklevne.cz - 2007 - 2021
Levný tisk letáků - Kvalitní a levný tisk letáků